Jak si ve vztahu (ne)projevovat lásku

Přemýšleli jste někdy o tom, proč je vztah s vaším partnerem v poslední době tak vlažný?

A proč vám najednou není schopný projevovat lásku, ačkoli to „dříve“ uměl? Kladete si otázku, zda vás má stále ještě rád?

Přijde jedna otázka, následuje druhá a ruku v ruce, spolu s otázkami se nás mnohdy zmocní pochyby. Co následuje, tuší každý z nás. Proč vztah, který je zpočátku plný pochopení, vzájemné důvěry, lásky se ocitá na okraji propasti?

Proč si přestáváme se svým partnerem/partnerkou rozumět? Co je důvodem, že už nás druhý nepřijímá takové, jací jsme? A je tomu skutečně tak?

Všichni jsme tím prošli: Na začátku potkáme zajímavého člověka, muže, ženu. Přijde období zamilovanosti plné lásky, porozumění, souznění. Našemu partnerovi /partnerce projevujeme lásku na všech úrovních, všemi možnými (a někdy i nemožnými) způsoby. Snažíme se být mnohdy i originální.

Lásku vyznáváme slovy, píšeme zamilované sms zprávy, jsme pozorní, náš vztah je plný fyzického kontaktu. Dáváme tolik lásky – a aniž bychom si to uvědomovali, umíme to!  Zároveň se nám jí stejně tak i dostává. A jsme šťastní.

Pak však přijde chvíle, kdy zamilovanost začne odeznívat a nastává zlom. A my mnohdy tápeme, nejsme si jisti city druhého, jen vnímáme, že zamilovanost je pryč. Neznamená to však, že láska je pryč. Jen už nemáme takovou potřebu ji projevovat a stejně tak nám již není projevována. Proč taky? Náš partner přeci ví, že je námi milován! respektive, my své city k druhému projevujeme i nadále, ale:

A tady dochází k zásadním avšak nevědomým změnám:

Přestaneme lásku projevovat na všech úrovních, začneme lásku svému partnerovi / partnerce vyjadřovat pouze způsobem, jaký my sami upřednostňujeme. Špatné vyjádření citů vůči druhé osobě může náš vztah zničit. A my mnohdy pak ani nechápeme, co se stalo. Co jsme udělali špatně?

V NLP tyto úrovně nazýváme „reprezentačními systémy“. Zní to složitě, ale v ve skutečnosti se nejedná o nic jiného, než jak jsme nastavení. A samozřejmě, i náš partner.

Tyto vzorce pak řídí naše potřeby, vyjadřování, přijímání. Je nutné si uvědomit, že my všichni používáme všechny reprezentační systémy! Avšak jeden z nich bývá tím hlavním, řídícím. U někoho výrazně vyčnívá nad ostatními, u jiných pouze nepatrně.

Nyní se podíváme na každý z nich.

 

Vizuální typ

Jedním z našich systémů je vizuální, tedy obraz. Člověk, který tento vzorec upřednostňuje, potřebuje především lásku VIDĚT! Ano, takovému člověku můžeme říkat od rána do večera, jak jej milujeme, ale patrně bude hluchý, nebo našim slovům nebude dávat velký význam. Pokud mu však lásku vyjádříme jeho způsobem, budeme úspěšní.

Jak? Takový člověk jako projev lásky vnímá chování druhé osoby, jeho/její pozornost, gesta, ochotu pomoci. Zkrátka vše, co vidí, to vnímá.

Audio typ

Druhým naším systémem je audio projev. Pro lidi tohoto typu je velmi důležitý slovní projev. Potřebují slýchat, jak je jejich partner/ka miluje, jak je obdivuje. A záleží nejen na slovech jako takových, ale i na intonaci hlasu, hloubce, celkovém slovním projevu.

 

Kinesteticky zaměřený typ

Třetím reprezentačním systémem je kinestetický, tedy tělesný, vjemový.
Lidé takto výrazně zaměření upřednostňují dotyky, objetí, fyzický kontakt. Partner jim může říkat neustále, jak je miluje, může být sebevíc pozorný, ale pokud nedostanou lásku prostřednictvím fyzického kontaktu, budou přesto nespokojení.

Nyní se zkuste na základě následujících otázek sami zařadit. Do jaké skupiny patříte? Jaký systém upřednostňujete?

 

OTÁZKY:

Vizuální:

Je pro vás důležité, aby vám partner dokazoval lásku například dárky, vřelými pohledy, nebo pozorností vůči vaší osobě? Může to být například pozvání na večeři, do divadla, bude ochoten vám pomáhat? 

Kinestetický:

Jsou pro vás důležité dotyky, objetí, nebo jen letmé doteky konečky vašich prstů? Potřebujete cítit svého partnera?

Audio typ:

Potřebujete slyšet slova lásky od vašeho partnera? Je pro vás důležitá intonace, barva jeho hlasu, pokud vám lásku vyznává? 

 

Pokud objevíte tyto základní složky, které vytvářejí hluboké pocity lásky u vás, pak je potřeba, objevit je i u partnera. Položte mu stejné otázky, jaké jste kladly sobě v tomto cvičení. Tak můžete určit, jakým způsobem vyjadřovat lásku svému protějšku.

Pokud jsou oba partneři se shodným hlavním reprezentačním systémem, pak cítí tento pár dokonalé souznění. Takový vztah má velký předpoklad být stálým. To ale neznamená, že u ostatních toho nelze docílit. Stačí znát svůj hlavní reprezentační systém a stejně tak i partnerův/partnerky.

Většina z nás má tendenci svému partnerovi lásku vyjadřovat způsobem, který my sami vyžadujeme. Pokud je odlišný, setkáváme se s odmítáním takového projevu, v lepším případě lhostejností. Odtud pak není daleko k hádkám.

 

Pro lepší názornost, uvádím příklad:

ON:  při jakékoli příležitosti se snaží své partnerky dotýkat, pohladit jí, políbit, snaží se o sebemenší fyzický kontakt s ní. ONA by však více uvítala pozornost. Láskyplný pohled. Pomoc. Co se v takovém případě stane? Kam směřují její myšlenky?

S největší pravděpodobností dojde k následujícímu závěru: „jde mu jen o sex, nic jiného pro něj neznamenám, nestojím mu ani za to, aby se ke mně choval pozorně, nepomůže mi s ničím! Kdepak, ten už mě nemiluje, jinak by se takhle nechoval!“

Jak vnímá celou situaci ON?: „Ona si snad myslí, že když mi uvaří něco dobrého, sežene mi lístky na hokejový zápas, že mi to může nahradit fyzický kontakt s ní? Co když má jiného chlapa? Přeci není frigidní! “

 

Ani jeden z nich nedělal po celou dobu nic špatného! Jeden druhého má stále rád. A vzájemně si lásku stále projevují! ALE: každý na základě vlastního reprezentačního systému. Ona je vizuálně zaměřená, ON naopak kinestetický typ.

V obou případech je důvod k nespokojenosti. Pokud se nic nezmění, pak takový vztah nemá dlouhého trvání.

Alespoň do chvíle, kdy si vše vyjasní.

Co v takovém případě dělat?

Stačí změnit svůj způsob vyjadřování citů a nahradit jej způsobem, který je důležitý pro našeho partnera. Změnit projev lásky vůči našemu partnerovi. Pokud se na celou situaci podíváme očima našeho partnera, pak pochopíme.

Sedněte si, povídejte si a vyjasněte si, jaké jsou potřeby vašeho partnera. Co je pro něj důležité. Jakým způsobem je schopen přijímat vaší lásku, aby byl spokojený?

Samozřejmě, jsou lidé, kteří mají dva reprezentační systémy, které převládají a nejsou schopni přesně určit, který z nich je pro ně důležitější. Pak je možné si položit otázku, „Pokud bych si měl vybrat mezi jednou z variant, která je pro mě lepší? Například: dotyk, nebo slova?“

Co když i přesto, že náš partner ví, co je pro nás důležité, není ochotný nám lásku projevovat naším způsobem? Pak mu očividně za tu námahu nestojíme. Tady pak ztrácíme čas.

Pokud nás druhý miluje, pak nás přijímá i s našimi potřebami a udělá vše proto, aby náš vztah byl harmonický a spokojený. Na oplátku se mu dostává naší lásky způsobem, jaký je pro něj důležitý.

Na závěr:

Co je však důležité je komunikovat. Protože bez komunikace se nedozvíte, jak je váš partner „nastavený“. Můžete se pouze domnívat, ale čtení myšlenek není komunikace. Jsou to vaše myšlenky a dohady. Je to váš úhel pohledu.

 

„Komunikace je klíčem k plnohodnotnému a kvalitnímu vztahu.“

Trápí vás něco ohledně vašich vztahů? Hledáte pomoc? Neváhejte mě kontaktovat ZDE

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář