3+1 pravda o vytváření plnohodnotného vztahu

"Víte, já už si ani nevzpomínám, kdy naposledy jsem slyšela slova omluvy, třeba Promiň, omlouvám se, tohle jsem přehnal."

"Už se bojím cokoli říct, nebo napsat, vždy se to obrátí proti mně a nakonec je vina na mé straně." pokračuje svým vyprávěním moje klientka. Slzy jí přitom stékají po tváři: "A teď ultimátum: buď se mám nad sebou konečně zamyslet, jak se chovám a začnu se sebou něco dělat, nebo je mezi námi definitivní konec." Rozplakala se.

Strach spojený s výhrůžkami. Pocity viny. Vše, co do vztahu nepatří.

Nechám jí vyplakat a pokračujeme ještě nějakou chvíli v rozhovoru, dokud se neutiší. "Mohu Vás o něco požádat?" ptám se. Kývla. "Dobře. Chci Vás poprosit, abyste označila křížkem všechna tvrzení, která popisují chování, či jednání Vašeho partnera." podávám list papíru. Bez jediného slova a zaváhání vzala stránku do ruky. Ani si nevšimla ohnutého horního okraje  papíru s názvem stránky, který jsem v rychlosti přeložila, aby nebyl vidět.

Mlčky začala číst jednotlivá tvrzení. Sledovala jsem její tvář.  Její emoce byly tolik čitelné: chvíli její výraz prozrazoval opovržení, jindy bolest, zadost-učinění. Po několika minutách mi stránku předala zpět. Sečetla jsem křížky a zakroužkovala vzešlé vyhodnocení. Zároveň jsem odkryla název stránky: TEST K ODHALENÍ MANIPULACE. Předala jsem jí stránku zpět.

V jejím výrazu bylo překvapení. Pohledem přelétla stránku, pak se opět vrátila ke mě, pak zpět k textu.

Chvíli přemýšlela a pak položila otázku: "Co mám dělat?"

Odpověděla jsem jí. Dala jsem jí 4 pravdy, které jí mohou pomoci k dosažení plnohodnotného vztahu. Samozřejmě za předpokladu, že bude mít po svém boku partnera, který je ochoten na vztahu pracovat společně s ní.

Odcházela mnohem klidnější. Ještě ve dveřích se otočila a polohlasem mi říká: "Rozhodla jsem se pro tu čtvrtou. Pomůžete mi?"

A jaké jsou ony 4 pravdy, s kterými odešla?

1, Pracujte na vztahu, ve kterém se nebojíte být sami sebou

2, Pracujte na vztahu, ve kterém se necítíte provinile za svojí nedokonalost

3, Pracujte na vztahu, ve kterém jste bezpodmínečně přijímáni, respektováni a milováni

A to nejdůležitější:

4, Pracujte na sobě. Ne kvůli partnerovi, ale kvůli sobě. Abyste se vy sami cítili být lepším člověkem.

A až se tak stane, pak první tři pravdy pro vás budou naprostou samozřejmostí, budete vědět, jaký vztah za to stojí.

Máte ve svém vztahu časté pocity strachu, či viny? Rozhodli jste se pro vlastní transformaci? Chcete se naučit efektivně komunikovat ve vztazích? Pomohu vám. Kontaktujte mě ZDE.

OD ZÁŘÍ NOVĚ I V PRAZE!

 

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář