Mýty a fakta o hypnóze – 2.část

V první části jsme si rozebrali mýty ohledně hypnózy. Vysvětlili jsme si, že hypnóza není stav spánku, ale naopak, že naše smysly jsou ve skutečnosti několikanásobně vnímavější. Ukázali jsme si nejčastější mýty o hypnóze a vysvětlili si, jaká je skutečnost jednotlivých mýtů.

 

V této druhé části si rozebereme fakta o hypnóze.  A nejen to. Zároveň si vysvětlíme, proč se hypnóza používá a jaký je její přínos a využití.

 

 Fakta o hypnóze

K tomu, abychom lépe porozuměli faktu, proč je pro nás hypnóza přínosem, je nejdříve potřeba pochopit, jak pracuje lidská mysl:

Naší mysl tvoří tři oddělené části. Každá má svojí funkci, ale mezi sebou velmi špatně komunikují.

 

1.     Vědomí – řídí vše, co děláme na vědomé úrovni. S vědomou myslí trávíme nejvíce času. Její součástí je naše ego, naše racionální část, síla vůle, pracovní paměť. Snaží se být logická a analytická, ale je to právě ta část naší mysli, která se často mýlí. V hypnóze se vědomí stává jakýmsi strážcem, pozorovatelem, který nás chrání.

 

2.     Nevědomí – Je to ta část naší mysli, která řídí naše tělesné funkce, orgány, např. náš dech, srdeční tep, zkrátka: každou buňku v našem těle. A to nejen ve dne, kdy jsme bdělí, ale i ve spánku. Vše se odehrává na nevědomé úrovni.

 

3.     Podvědomí –  Je nejmocnější částí naší mysli. Je to takové naše „centrální úložiště“ všeho, co se v našem životě odehrává: veškeré informace, vzpomínky, zážitky. Funguje jako náš počítačový software. Vše, co si přečteme, vidíme, slyšíme, cítíme, každý náš vjem, ať přímý, či nepřímý se „nahrává“ do našeho podvědomí. V podvědomí se ukládají stejně tak i naše zvyky, zlozvyky, přesvědčení. Proto je tak obtížné mnohé z nich měnit.

V podvědomí se také ukládají veškeré naše emoce. Láska, radost, euforie, to vše je uloženo právě zde. Bohužel, stejně tak se zde ukládají i ty negativní emoce jako jsou zloba, strach, nenávist, zášť…

Podvědomí má zároveň i ochranou funkci, chrání nás před případnou bolestí, bolestným zážitkem, vším, co by v nás mohlo vyvolat pocit bolesti. A to na základě našich minulých prožitků, nebo programů, které jsme během života přijali. Mohou to však být i prožitky někoho jiného, někoho, kdo nám o nich vyprávěl a poté se nám zapsali do podvědomé části, aniž bychom si to uvědomovali. Určitě jste se už setkali s tím, že pokud někdo před vámi hovoří neustále negativně, nebo někoho pomlouvá, stěžuje si na své zdraví, vztahy, práci, společnost, pak to všechno přijímá i vaše mysl. A tyto zkušenosti se vám pak někde v životě následně „znázorňují“. Proto je tak důležité se těmto negativistům vyhýbat, nebo jim přinejmenším nevěnovat příliš pozornosti.

Podvědomí je ta část mysli, která rozhoduje o tom, zda budete tím, kým chcete být, nebo naopak. Podvědomí rozhoduje o tom, zda uspějete, či nikoli.

Naše vědomí s podvědomím za normálních okolností spolu nekomunikují. Naše vědomá část (ego) je přesvědčená o tom, že vše, co dělá, musí být logicky podloženo.

 

Hypnóza je ve skutečnosti jakýmsi komunikátorem, kterým rozmlouváme přímo se svým podvědomím. V hypnóze se naše vědomí stává pouhým pozorovatelem, rozhodně však není odpojeno. Pouze se již nestává naším vnitřním kritikem, neanalyzuje náš hovor s podvědomím a nezasahuje do něj. Všech 5 smyslů je v hypnóze 300 – 400x vnímavější, než ve chvíli, kdy např. čtete tento článek.

 

S čím může hypnóza pomoci?

Je zvláštní, jak velmi rychle a účinně dokáže naše podvědomí zachytit negativní sugesce. Velmi rychle se s nimi dokáže ztotožnit a přijmout je za vlastní program. Důvod? Naše vědomá část mu to dovolí.

O to těžší je však dostat do našeho podvědomí pozitivní sugesce. Je tu totiž stále ve hře naše vědomá část, a pokud si dáváme pozitivní sugesce, které naše vědomá část vyhodnotí jako „nepravdivé“, pak je nepustí dál do našeho podvědomí.

A tady lze využít hypnózy. Tím, že v hypnóze odpojíme vědomou část, která se stává pouhým pozorovatelem a strážcem, pak je snadnější dostat tuto pozitivní sugesci do našeho podvědomí. Naše vědomá část tu pak plní roli strážce. Jsou tzv. 4 mentální postoje, které rozhodují o tom, zda bude sugesce přijata, či nikoli. A tyto 4 mentální postoje určuje naše vědomí.

Ovšem, rozborem jednotlivých mentálních postojů bychom už odbíhali a zašli hodně do hloubky.

Pro vás je důležité pochopit, že hypnóza je jakýmsi prostředkem, jak staré a oslabující programy nahradit novými, které nám budou sloužit a díky kterým se náš život stane kvalitním.

 

Komu je hypnóza určena?

Každému, kdo CHCE změnu. Každému, kdo stojí o kvalitní život a chce se zbavit omezujících přesvědčení, zlozvyků. Každému, kdo se chce zbavit destruktivních programů. Každému, kdo je chce nahradit novými, užitečnými a pozitivními programy.

 

Závěrem vám prozradím tajemství:

Hypnóza neexistuje! Ano, je tomu tak. Ve skutečnosti existuje pouze autohypnóza. Pouze klient je ten, kdo je schopen se uvést do hypnózy. A hypnoterapeut se stává průvodcem, který jej provází a dává návod, jak do stavu transu vstoupit.

Hypnóza je skvělý nástroj, jak změnit svůj život. Chcete změnu?

 

„Štěstí ve tvém životě závisí na povaze tvých myšlenek.“      (Marcus Aurelius)

Je něco, na co chcete znát odpověď? Máte-li jakékoli otázky, neváhejte a kontaktujte mě přímo zde.

 

 

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář