Mýty a fakta o hypnóze – 1.část

aneb Honem od ní pryč!

"To víš, já se nechám zhypnotizovat a ty ze mě vytáhneš úplně všechno." zněla slova mých přátel. Zároveň se však jejich tváře rozzářily zvědavostí. Takové byly moje úplné začátky. Tenkrát jsem si uvědomila, kolik lidí hypnóza děsí, ale zároveň vyvolává zvědavost, vzrušení a naději.

Dnes se hypnóze otevírá více a více lidí. Někde ve skrytu duše tuší její potenciál a hodnotu. Přesto se denně setkávám se strachy. Jsou to strachy z neznámého. Strachy z možností zneužití a mnohé další. Proto jsem se rozhodla udělat tečku za mýty o hypnóze.

Hypnóza je jednou z bran k podvědomí

 

Jak by se vám líbilo ovládat druhé? Jak by se vám líbilo, kdyby jen například lusknutím prstů byl váš partner jako beránek?

Upřímně, komu by se to nelíbilo, že? Nakonec, proč ne? Známe to přeci všichni z filmů: hypnotizér použije kyvadlo a svým hlubokým hlasem řídí a ovládá hypnotizovaného. V té rychlejší verzi pak stačí, když luskne prsty a hypnotizovaný je pod jeho vlivem. Pak klidně vyloupí banku, aniž by o tom věděl…

Ano, líbilo by se nám ovládat druhé. A jak filmy ukazují, hypnóza je k tomu dokonalým prostředkem. Na druhou stranu se lidé hypnotického stavu velmi bojí. Proč? Když můžeme pomocí hypnózy někoho ovládat, a to i proti jeho vůli, pak to přeci může dělat druhý nám! A kdo z vás chce být ovládán?!

Právě díky filmům, divadelním hrám a různým příběhům má mnoho lidí o hypnóze tato mylná přesvědčení. Mohu vás ubezpečit, že vše, co jste dosud o hypnóze viděli a slyšeli, jsou pouhé mýty. Málokdo ve skutečnosti ví, co hypnóza ve skutečnosti je a k čemu ji terapeuti používají. Je zvláštní, kolik lidí pouze na slovo hypnóza reaguje velmi negativně. Přitom ve stavu transu se každý z nás ocitá dennodenně. Aniž bychom si to uvědomovali.

Stává se vám, že děláte nějakou činnost a jste tak zabráni, že ani nevnímáte, co se kolem vás děje? Pak jste ve stavu transu. Stává se vám, že jedete autem do práce, či z práce, stále tu stejnou trasu a v okamžiku, kdy dorazíte do cíle, si uvědomíte, že jste ani nevnímali cestu? Pravděpodobně vás napadne: „To už jsem tady?“ I v tomto případě jste prožili stav transu. Tady už můžete mluvit o štěstí, že jste nezpůsobili žádnou dopravní nehodu.

V tomto článku bych ráda uvedla na pravou míru, jak to ve skutečnosti s hypnózou je.

 

V první části se zaměříme na nejčastější mýty o hypnóze:

 

Hypnóza je hluboký spánek – ve skutečnosti je mysl dokonale bdělá. Naše mysl je o 300 až 400% bdělejší než například právě teď.

 

Hypnotizér mě může ovládat proti mé vůli - hypnotizovaný (klient) musí na 100% spolupracovat, aby se mysl mohla uvolnit a přijmout nebo odmítnout pokyny, či návrhy, které hypnotizér dává. Pokud dá hypnotizér sugesci, která se klientovi nelíbí, je mu nepříjemná, automaticky klient vystoupí z hypnózy. Nikdy není možné přimět klienta, aby dělal něco proti své vůli – tedy mám na mysli v hypnóze!

 

Nemohu být hypnotizovaný, na mě to nefunguje – pokud tomu věříte, pak je to pravda. Každý může být hypnotizovaný. Každý, kdo chce a jehož IQ je nad 70.

 

Hypnotický stav je stav bezvědomí – ve skutečnosti je hypnotizovaný při plném vědomí. Jeho pozornost je však zaměřena na komunikaci s podvědomím a vědomá část pouze přihlíží.

 

V hypnóze můžu uvíznout – i kdyby během sezení hypnotizér dostal srdeční záchvat, subjekt (klient) snadno vystoupí sám z hypnotického stavu. Lidé se bojí, že se z hypnózy nemusí nikdy probudit. A pak je jejich strach oprávněný. Osobně jsem se nikdy nesetkala s tím, že by se někdo z hypnózy probudil. Nemůže, protože jak už jsme si vysvětlili, hypnóza není spánek. Jediný způsob, jak vystoupit z hypnózy je ten, že si uvědomíte, že v něm již být nechcete,

 

Nemůžu zhypnotizovat sám sebe – opak je pravdou! Autohypnóza je velmi používaná.

 

Hypnotizér musí mít hluboký hlas – na hlase nezáleží. Důležité je, jakým způsobem vede hypnotizér klienta.

 

Po procitnutí si nebudu nic pamatovat – ve skutečnosti si pamatujeme po hypnóze vše. Pouze v některých případech, pokud hypnotizér usoudí, že daný prožitek není klientovi prospěšný, vloží klientovu podvědomí sugesci, aby tento konkrétní zážitek zůstal v hlubokém podvědomí a vědomá mysl si jej nepamatovala.

 

Nyní jsme se seznámili s nejběžnějšími mýty o hypnóze. S kterými z nich se setkáváte  vy? Nebo se setkáváte i s jinými ? Pokud ano, neváhejte mě kontaktovat.

 

V druhé části se zaměříme na fakta o hypnóze.

 

Máte dotazy, nejasnosti? Neváhejte mě kontaktovat ZDE.

 

 

Zatím žádné komentáře.

Přidat komentář